Saveti za ronjenje sa bocom – Ronjenje je jedna od najuzbudljivijih aktivnosti koju možete iskusiti. Otkrivanje podvodnog sveta, susret sa različitim morskim stvorenjima i osećaj slobode dok se krećete kroz vodu su neki od razloga zašto ljudi širom sveta uživaju u ovoj aktivnosti. Međutim, ronjenje sa bocom takođe zahteva određeni nivo pripreme i znanja kako bi se osigurala sigurnost i maksimalno uživanje.
U ovom vodiču, delimo neke od ključnih saveta za ronjenje sa bocom, od pripreme i provere opreme, do saveta za sam proces ronjenja. Bez obzira da li ste početnik ili iskusni ronilac, ovi saveti će vam pomoći da poboljšate svoje iskustvo ronjenja i učinite ga sigurnijim.
Sada, hajde da zaronimo u ove savete!
1. Proverite svoju sertifikaciju za ronjenje
Pre nego što se upustite u ronjenje sa bocom, važno je da proverite da li ste sertifikovani za ovu aktivnost. Mnogi operateri za ronjenje zahtevaju dokaz o sertifikaciji za ronjenje i/ili specijalizaciji u zavisnosti od vrste ronjenja. Uvek steknite sertifikat za ronjenje od licenciranog operatera za ronjenje pre nego što putujete ili pre nego što počnete da ronite na svom putovanju. Organizacije kao što su PADI i SSI nude širok spektar kurseva i sertifikacija za ronjenje.
2. Proverite da li ste u formi za ronjenje
Ako nikada pre niste ronili, trebali biste da imate medicinski pregled u svojoj zemlji kako biste se uverili da ste fit za ronjenje. Ako ste generalno fit i zdravi, ne bi trebalo da bude problema. Biće vam potrebno da potpišete medicinsku izjavu pre nego što počnete da učite da ronite.
3. Ronite sa sertifikovanom školom za ronjenje
Istražite na internetu preporučene škole za ronjenje u oblasti u koju putujete. Važno je da znate da su dobro uspostavljeni i da imaju dobro održavanu opremu za ronjenje i čamce, kao i iskusno osoblje. Ako engleski nije vaš maternji jezik, proverite da li imaju instruktore koji mogu da govore vaš jezik tečno.
4. Slušajte svog instruktora ili vodiča za ronjenje
Kada se nađete na čamcu za ronjenje, važno je da slušate svog instruktora ili vodiča, bez obzira koliko iskusni bili. “Planirajte svoje ronjenje, ronite prema svom planu” je glavno pravilo pripreme za ronjenje – trebate da pratite uputstva svog instruktora o tome gde idete, kojom rutom ćete ići i na šta treba da obratite pažnju.
5. Proverite svu svoju opremu za ronjenje
Na putu do mesta za ronjenje, trebaće vam da postavite svu svoju opremu za ronjenje. Uzmite vreme i proverite dva puta da li sve radi. Ako niste sigurni u vezi sa bilo čime, nemojte se stideti – pitajte svog vodiča ili instruktora.
6. Proverite svog partnera za ronjenje
Upoznajte svog partnera za ronjenje unapred, kako biste se malo bolje upoznali. To je bolje za vašu sigurnost, a može biti i početak sjajnog prijateljstva. Provera opreme za ronjenje svog partnera je izuzetno važna pre nego što uđete u vodu, kako biste se uverili da ni jedno od vas nije propustilo ništa.
7. Imajte osiguranje za ronjenje
Osigurajte se da ste pokriveni i iznad i ispod vode sa osiguranjem koje izričito navodi da su aktivnosti ronjenja uključene. Pokriće za ronjenje varira sa World Nomads, pa pročitajte uslove osiguranja da biste znali šta vam je pokriveno.
8. Nosite sa sobom broj polise, medicinske informacije i kontakte za hitne slučajeve
Dobra je ideja da nosite broj polise, medicinske informacije i kontakte za hitne slučajeve sa sobom tokom odmora za ronjenje, u slučaju da se povredite ili osetite bolesno.
9. Nikada ne zadržavajte dah – dišite normalno
Ronjenje je čudno i uzbudljivo iskustvo jer radite nešto tehnički nemoguće – dišete pod vodom. Važno je da NIKADA ne zadržavate dah – dišite normalno dok ste na ronjenju u svakom trenutku. Zadržavanje daha može izazvati vazdušnu emboliju (kada vazdušni mehurić ulazi u krvotok), što je ozbiljna i potencijalno fatalna povreda.
10. Često izjednačavajte pritisak dok se spuštate
Kao i na avionu, promena pritiska dok se spuštate na dubinu tokom ronjenja znači da morate izjednačiti pritisak u ušima. Ovo treba da se radi često i pre nego što osetite bilo kakav bol kako biste izbegli povredu unutrašnjeg uha.
11. Budite svesni gde su vaš vodič i partner za ronjenje
Nemojte biti iskušani da plivate sami kada vidite nešto zanimljivo – pokažite to svom vodiču i partneru za ronjenje i krenite prema tome zajedno. Biti sa svojim partnerom i vodičem je važno za sigurnost, ali i za vašu orijentaciju. Ako se izgubite pod vodom, pogledajte oko sebe jedan minut, a ako ih još uvek ne vidite, polako se popnite na površinu gde bi oni trebalo da su učinili isto.
12. Pratite svoj merač vazduha
Možete ostati pod vodom samo dok imate vazduha u boci, i morate biti svesni kada je vaša boca polupuna i četvrtinom puna kako biste mogli da planirate povratak na površinu. Vaš vodič će vas periodično pitati koliko vazduha vam je ostalo, ali vi ste krajnje odgovorni za svoju potrošnju vazduha.
13. Ronite unutar granica svog računara za ronjenje i ne dublje od 40m
Ako nosite računar za ronjenje, proverite ga često da biste videli koliko vremena imate na svakoj dubini tokom ronjenja. Inače, pratite svog vodiča i ne spuštajte se ispod njegove dubine. Takođe je važno izbegavati odlazak ispod 130ft (40m) – to je granica za rekreativno ronjenje, a to je i granica za osiguranje od ronjenja. Obično nema mnogo toga da se vidi ispod 130ft (40m), u svakom slučaju.
14. Ne preterujte
Ronjenje se često naziva adrenalinskim sportom, ali zapravo bi trebalo da budete super opušteni kada ste pod vodom. Nema koristi od brzog plivanja preko grebena – što sporije idete, više ćete videti. Izbegavajte kretanje tempom koji vas ostavlja bez daha. Ako se osećate umorno, signalizirajte svom partneru i pronađite kamen bez korala na kojem možete da se odmorite.
15. Ne dodirujte ništa
Trebali biste izbegavati dodirivanje bilo čega (osim gore pomenutog kamena) kao dobru praksu za zaštitu koralnih grebena – ali i za zaštitu sebe. Mnogi korali su oštri, mnoge morske biljke su otrovne i mnoga morska stvorenja će ugristi ako se osećaju ugroženo. Držanje ruku za sebe osigurava da vi i oni ostanete sigurni i neozleđeni. Takođe je važno usavršiti svoju plovnost tako da možete da lebdite bez napora iznad grebena i stoga nećete osećati potrebu da dodirujete bilo šta.
16. Uvek se polako uzdižite iz svakog ronjenja
Pored toga što ne zadržavate dah, polako uzdizanje iz ronjenja je drugo pravilo ronjenja. Brz izlazak iz ronjenja može izazvati “bendove” ili bolest dekompresije, jer se azot prisiljava u krvotok. Polako izlazeći iz ronjenja i vršeći sigurnosnu stanicu, azot u vašem telu ima šansu da se rasprši i stoga ne pravi štetu.
Uživajte u sigurnom i nezaboravnom iskustvu ronjenja sa bocom
Svaki put kada zaronite, ulazite u novi svet pun čuda i otkrića. Ronjenje sa bocom je zaista jedinstveno iskustvo koje može obogatiti vaš život na mnogo načina. Međutim, ključ za uživanje u ovom iskustvu leži u pravilnoj pripremi, poštovanju sigurnosnih protokola i stalnom učenju i usavršavanju.
Ovi saveti za ronjenje sa bocom koje smo podelili su osmišljeni da vam pomognu da se pripremite za svoje ronilačke avanture, da se osećate sigurno dok istražujete podvodni svet i da maksimalno uživate u svakom zaronu. Bez obzira da li ste početnik ili iskusni ronilac, nadamo se da će vam ovi saveti biti korisni.
Na kraju, ne zaboravite da je ronjenje sa bocom više od samo sporta ili hobija – to je način da se povežete sa prirodom, da se izazovete i da steknete nova iskustva. Bez obzira na to gde vas vaša ronilačka avantura odvede, uvek se setite da poštujete morski život i da uživate u svakom trenutku. Srećno ronjenje!